Hacı abi İstanbul’a geldiğinde zaman zaman “Engin bende çok para oldu çağır sofileri ölmeden (yiyelim) harcayalım bunları” derdi bir gün bunun bir hikmeti yada hatırası mı var hacı abi diye sordum “evet oğul var” dedi…

“Biliyorsun benim çok sevdiğim bir dostum vardı Şeyh SELAH Allah rahmet eylesin” “evet biliyorum” deyince devam etti “onu çok severdim bir gün şeyh salahın vefat haberini alınca hemen koştum daha yeni vefat etmişti onun cenaze işleri ile ilgilenirken eşyalarından cüzdanı elime geçti muhafaza etmek amacı ile cebime koydum”

(Şeyh SELAH kendisi 2 tarikattan icazetli bir halife ve alimdi. Gavs Abdulhakim el hüseyni (k.s) intisap ederek bütün ünvanlarını bırakmıştı Gavsa tutkun âşık bir sofiydi ona Gavs’ın bülbülü derdik. Gavs tövbe vermeye başlamadan ona döner;

Beje şeyh selah beje (söyle)  der.

Oda içinden geldiği gibi irticalen yürekten kaside söylemeye başlar Gavs tövbeye vermeye öyle başlardı.

Şeyh salah aynı zaman da maddi açıdan da varlıklı zengin bir insandı.

Taa o zaman 1960 da gazoz fabrikası vardı)

“Müsait zaman olduğunda cüzdanını açtım içinden 61.000 TL çıktı o zaman için çok büyük paradır sayılı insanda bu kadar para olurdu. Hemen niyet ettim Bu para ile onun adına yemekler davetler veririm mevlitler kuranlar okutup dualar yaptırırım sadaka ve hayır hasenatlar yaparım diye de içimden geçirip sevindim onun adına. Cenazede içime bir şüphe düştü onun adına yapmam doğru olur mu? daha iyi bir şey ne yapabilirim acaba ? ben bunu alimlere bir sorayım dedim cenazeye katılan tanıdığım alimlere durumu anlatıp yapmak istediklerimi de söyleyip durumu sordum hepsi aynı cevabı verdiler. Hacı İDRİS sen o paradan bir lira bile harcayamazsın çünkü o para artık onun parası değil varislerinindir yani evlatlarına miras kalmıştır. Onlar ister harcar isterse harcamazlar artık onların bileceği bir iştir.”

“Yine alimler devam etti yalnız kendisi hayatta iken o paradan bir lira bile harcasaydı kendi eliyle şimdi onun için öldükten sonra 61.000 TL nin tamamını harcamalarından daha kıymetliydi, daha makbuldü. Yani sağlığında harcanan kıymetlidir vefatından sonra tüm servetini harcasalar da aynı değildir Allah katında… İlim böyle söylüyor hacı İdris dediler”

“Tam bir sukutu hayale uğradım ibret oldu benim için ve bu olayı hiç unutamadım o günden sonra ne zaman ihtiyacımdan fazla para elime geçse hemen bu hadise hatırıma geliyor ve düşünüyorum en güzel nasıl harcanır diye ….paraları Gavs’ın sofileri ile beraber harcamak çok keyfimi getiriyor onun için böyle yapıyorum” diye anlattı.

Sonra durdu “eee ne bekliyorsun haydi çağır sofileri bak bende çok para oldu ölmeden yiyelim (harcayalım) bunları …dedi”

Engin’den

5 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.