Gavsımız Afyon’da bizde hacı abi ile beraber ziyaretinde ve yakınındaydık bir öğlen namazı sonrası bahçede çay içiyorduk. Sofiler ile hacı abide sohbet ediyordu.

Birden Halo göründü bize doğru gülümseyerek geliyordu. Hacı abiye gösterice pek keyfi geldi. Kalktı ayakta karşıladı, hasretle sarıldılar bende elini öptükten sonra Halo hiç sektirmeden her zamanki klasik kıssalarını anlattı takılmalarını yaptı ve oturdu beraberce çay içip sohbet ederken hacı abiye döndü gülerek “hacı İdris şeyh ile aran nasıl” dedi.

“Nasıl olacak iyi değil.” (Hacı abi gülümsedi masanın altından bana vurarak bak şimdi der gibi Halo Nureddin’e dönerek) “iyi değil şeyh bize pas vermiyor bende kendisine kızgınım.” Halo “hemen sus o nasıl söz hemen tövbe et” dedi. “Etmiyorum” diye devam etti hacı abi.

“biz kendisine o kadar dua ettik büyük şeyh oldu şimdi bize hiç yüz vermiyor.”  “onun için bende ona çok kızgınım” dedi. Halo büyük bir telaş ve üzüntü ile “aman hacı İdris tövbe et şeyhe kızılır mı ayrıca o nasıl söz sanki senin duan ile mi oldu O zaten o makamı hak ederek oraya oturdu yoksa sâdatlar bu kapıda öyle şey yaparlar mı” dedi ve hacı abi için cidden endişelendi onun gerçekten öyle olduğunu düşündü ve tövbe etmesi için yalvardı uyardı olmuyor hemen dedi ki “bak seni şeyhe (Gavs’a)şikayet ederim” dedi onu döndürmek için “Hacı abi hiç sekmeden git şikayet et ben davamda haklıyım ona da aynısını söylerim” dedi “bak gidiyorum” “git git söylede hesaplaşalım” dedi hacı abi Halo büyük bir hızla gitti …. o gidince ben “hacı abiye niye böyle yapıyorsun haloyu üzüyorsun ona böyle şaka yapıyorsun bak gerçekten inandı seni kurtarmak için Gavs’a gitti” deyince “oğlum bende onu biliyorum zaten bu hareketi yapsın diye yaptım şeyhimize biraz neşe olsun bak şimdi o nasıl heyecan ile gidip Gavs’a anlatmıştır ondan bana himmet etmesi için yardım istiyordur şeyh şimdi bizi çağırır dedi gülerek.”

Birazdan bir görevli gelerek “Siirtli Hacı İdris… Siirtli hacı İdris” diye çağrı yaptı “gel gidelim Engin sinyal yerine vardı” dedi beraber gavsın oda kapısına kadar gittik kapı açılınca Halo içeride Gavsımızı ayakta gördüm hacı abiyi görünce gülerek “gel hacı İdris gel buyur bak Halo ne diyor biz sana ne yapmışız öyle diyorsun” diyerek onu kabul etti kapı kapandı…..yaklaşık 45 dakika içeride kalan hacı İdris dışarı gülerek çıktı. Hayırdır hacı abi mahkeme tatlıya bağlanmış galiba” deyince “he oğlum Halo’yu sakinleştirmek için mahkeme yaptık tövbe ettim şeyh güldü güldü Halo normale döndü rahatladı şeyh ve bende onu ve muhabbetine çok keyfimiz geldi….”

Şeyhe de bir şaka ve neşe oldu

“Oğlum onlarda insan evladı bütün ümmeti Muhammedîn derdi tasası imanı ticareti hastalığı sıkıntısı oğlum bunlar insandır yaa taş olsa çatlar

bende onlara biraz şaka yapıyorum ki belki bir neşe olur kafaları dağılır bir nebze onların gamı kederi dağılır diye”

bir müddet sonra Halo’ da geldi bana dönerek “bak sana söyledim ya aynı öyledir bu hacı İdris dolandırıcıdır kandırdıkçıdır hile pilecidir yine kandırdı beni ama neden bilmiyorum :)”

ben yine de onu çok seviyorum dedi. Gavs’ı kastederek

“O seviyor ya ondan dedi …yavaşça”

birbirlerine sarıldılar muhabbet ile çaylarımızı içtik namaza kalktık.

Engin’den

18 Yorum

Yorum Yapın