(Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kahta Menzil köyünde ikamet eden Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

Hacı İdris aslen Siirtli olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi.

Gavs ile beraber olduğumuz zamanlar gavsımız zaman zaman bana dönerek “İdris bu Abdulbaki’ye iyi bak bir gün gelecek sana çok yarayacak derdi” (bir çok arkadaşımız da buna şahit oldu)

Ben de içimden yahu Abdulbaki ne olacak ta bana yarayacak diye düşünür içten içe alınırdım bir yere koyamazdım bu sözleri (çünkü öyle bir muhabbet ile yaşıyorduk ki biz hepimiz öleceğiz Gavs ondan sonra vefat edecek diye düşünürdük bir gerçekliği olmasada böyle hissederdik )

Gün oldu devran döndü Gavsın sözü bende hayat buldu ömrüm onun sözüne şahitlik yaptı

Ben “Gavsın vefatını sonrada sultan hz vefatını gördüm ve Seyyid Abdulbaki (Gavsı sani) ye eriştim ona murid oldum inşaallah ta başka acı görmeyeceğim” derdi (nasıl böyle emin olup söylüyorsun elinde senet mi var dediğimde evet var deyip devam etti)

Seyyid Muhammed Raşit k.s(Sultan) zamanında bir gece rüya gördüm merkadın orada Gavs Abdulhakim el hüseyni (k.s) ile beraberiz bana seslenerek İdris Abdulbakiye söyle seni buraya koysun (yani seni buraya gömsün) deyip bastonuyla önünde bir yer işaret ediyor.Rüyadayız ama bende emin olmak için bir dakika kurban deyip yeri iyice anlayıp işaretlemek maksadı ile merkadın önünde eski bir ağaç vardı oradaki ağaca sırtımı dayayıp Rüyada adımla saydım Gavsın gösterdiği yere kadar 11 adım sonrada buraya mı? kurban deyince Gavs niyetime halime güldü ve “evet İdris”

“Abdulbaki ye söyle seni buraya koysun” dedi.

Ezan sesiyle uyandım hayır olsun dedim ama rüyadan da çok etkilendim aynı gerçek gibiydi vefat eden Gavs O kadar taze ve canlıydı ki etkisinde kalarak hazırlık yaparak menzile yola koyuldum köye gelince caminin dışında Seyyid Abdulbaki yi görünce.. hıh kurban rüya gördüm bak sana rüyamı söyleyim deyince “İdris git rüyanı şeyhine anlat camidedir bana niye söylüyorsun deyip yürüdü (yahu rüyamda senin adın geçti sen de vardın felan diyemeden gitti)

Camiye girdim Sultan Muhammed Raşit hz nin yanına vardım kurban bir rüya gördüm deyince Anlat hacı idris dedi bir çırpıda  yukarıdaki rüyayı anlattım.Biraz durdu          “bir daha anlat” dedi bir daha anlattım.

Gözlerini kapattı elini iki kaşının ortasına dayadı sonra tebessüm etti ve herhangi bir şey söylemeden İdris git bunları Abdulbakiye anlat” dedi. Beli kurban deyip çıktım baktımki Seyyid abdulbaki (mürid,arkadaş yoldaş aynı zamanda benim ahiret kardeşimdir gittiği yerden dönüyor) az öncede beni dinlememişti ya biraz nazire,latife yaparak kurban kurban gel sana rüyamı anlatcağım deyince sana söyledim ya İdris şeyhe anlat…..bende “hee anlattım onun emridir şimdi de sana anlatacağım mecbur dinleyeceksin” deyip gülüştük.

Olduğu gibi anlattım iyi “hayr olsun” dedi tam gidecek iken nereye gidiyorsun birşey demiyecekmisin ? dediğimde ….kendisi “dedim ya(hayır olsun) daha diyecek bir şey yok” dedi. “Nasıl yaa kurban bu benim için çok önemlidir Gavs Abdulhakim k.s rüyada söyledi sultan Muhammed raşid k.s canlı söyledi herkes beni sana gönderdi sen Allah mübarek etsin (hayır olsun ) deyip yürüyorsun hayatta olmaz” deyip ısrar ettim. “Ne istiyorsun peki ?” deyince baktım ki işler ciddileşecek hemen kestirmeden konuyu toparlayayım dedim kurban ben anlattım sen de duydun değilmi?

“Duydum İdris duydum” dedi.

İkimiz de buğulu gözlerle birbirimize baktık ve söz söylemeden farklı yönlere gittik……

BURASI BENİM TAPULU YERİM

O bir gün geldi ve O ona çok yaradı

Selam’et’tir… Ammo Hacı İdris…

Engin’den

37 Yorum

Yorum Yapın