Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kahta Menzil köyünde ikamet buyuran Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

SESLİ DİNLE

Hacı İdris aslen Siirt’li olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi. 

Gavs oğlu Seyyid Abdulbaki’yi Siirt’e ilim okumaya göndermişti kendisi İran’dan bir molla ile beraber bir evi (odayı) paylaşıyorlardı 4 sene orada kaldılar

Ben de onların hizmetlerini görmeye çalışıyor çarşı Pazar ihtiyaçlarını yapıyor hatmeye yanlarına gidiyor yorgun düştüklerinde kitaplarını topluyor tozlanmasın diye kitaplarını siliyordum. İranlı molla devamlı bana kitapsız geldi kitapsız gitti diye takılırdı ismimi söylemezdi. Bir gün seyidimiz sordu sen niye İdris’e öyle diyorsun” o da “yahu onu devamlı izliyorum Allah razı olsun bize hakkı çoktur bizim bir oda dolusu kitapları her gün elinden geçiriyor bir kere bile açıp bunda ne yazıyor dediğini baktığını bir kere bile görmedim onun için Onun imanı kitapsızdır (sağlam imanlı manasında) onun için ona kitapsız söylüyorum.”

Engin’den

41 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.