Hacı abi ile beraber Siirt’te çarşıda işimizi bitirdik haydi eski mahalleye hatmeye gidelim hemde Molla HASAN SUBHANALLAH’ı ziyaret edelim hatrını soralım dedi. (Neden ona öyle demişler deyince hayatında ve konuşmalarında o kadar çok SUBHANALLAH demiş ve diyor ki SUBHANALLAH ismiyle anılır olmuş dedi)

Beraberce taş döşeli ve dar yollardan küçük bir camiye vardık (Uvendurre camii)namazdan sonra hatme halkası oluşurken çok yaşlı bir zatı getirdiler.O Molla SUBHANALLAH idi hacı abiyi görünce ona neşe ile bir çok şey söyledi (Arapça)onu gördüğü için mutlu olmuştu.Sonra bana dönerek gözleri ışıl ışıl neşe ve muhabbet ile  kırık bir Türkçe ile sende hoş geldin dedi kusura bakma benim Türkçem çok iyi değil dedi gülerek.

Sonra Molla SUBHANALLAH hacı abiye dönerek Arapça benim hakkımda konuştular benim İstanbul dan ve saadatların ziyaretinden geldiğimi öğrenince bana (Şahı hazneden ve Gavs Abdulhakim hz.lerinden birer kıssa anlattı)

Çıktığımızda hacı abi anlatmaya devam etti Molla hasan SUBHANALLAH Gavs Abdulhakim hüseyni den daha önce de 2-3 saadat görmüş alim mutasavvıf ve hizmet ehli bir alim olduğunu hatta bir defasında Gavsa hürmet ve selamını götürdüğümde Gavs tebessüm ile onun için Molla hasan SUBHANALLAH’ın Bir tır imanı var dedi.

Molla SUBHANALLAH Kuran öğretirken askeri darbe oluyor ama o öğretime devam ediyor.

Sonra bir gün eğitim yaptığı yeri basıyorlar o askerlerin önüne geçiyor ve onlara bir şey söylemeyin buranın sorumlusu benim diye talebelerini korumak isterken askerlerin komutanı ne oluyor diye geliyor Molla Hasan SUBHANALLAH ona da anlatmaya çalışayım derken komutan rahle üstünde duran kurana tekme atıyor. Molla SUBHANALLAH komutana öyle bir tokat atıyor ki komutan ağzı yüzü kayıyor felç geçiriyor Molla SUBHANALLAH’ı da tutuklayıp hapse atıyorlar.

Ne yaptıysalar olmuyor komutanın ağzı yüzü bir türlü düzelmiyor.nereye gitseler ne yapsalar çare olmuyor.Doktorlar yapılacak bir şey yok diyorlar.sonra birisi komutana sen ne zaman böyle oldun? Molla SUBHANALLAH’ın vurmasından sonra öyle değimli evet diyor komutan bu kadar yer gezdin peki çare bulabildin mi? Yok bulamadım diyor komutan.

Bak komutan bu Allahın adamları (Evliyaları) enteresandır. Onları kızdırmak ve kalplerini kırmak başka bir şeye benzemez nereden vurdukları da belli olmaz Molla SUBHANALLAH ta boş değildir benim fikrim ve sana tavsiyem sen Molla SUBHANALLAH’tan özür dile onun rızasını ve duasını al inşallah sana şifa olur Allahın izni ile iyileşirsin.çaresiz kalmış olan komutan ricacı oluyor araya hatırlı insanlar koyuyor ama geri adım atmıyor Molla SUBHANALLAH seni serbest bırakacağız şikayeti geri alacağız falan ne dediyseler Molla SUBHANALLAH geri dönmüyor.O onu hak etti ona ben değil Allah vurdu ben affetmem beni idam da etseniz geri adım atmam diyor. (halbuki Molla SUBHANALLAH’ı tanıyanlar o çok muhabbetli neşeli insanları ve hiçbir canlıyı üzmesi mümkün olmayan herkese yardım eden şefkatli,güzel huy ve ahlak sahibi birisi olarak tanımlıyor….bende Molla SUBHANALLAH’ı 99 yaşında tanıdım ve bana ilk tanışmamızda hoşsohbet ve neşe ile muamele etti bende aynı kanaate sahip oldum…Engin)

Çaresizlikten ne yapacağını bilemeyen komutana sen Gavsı Kasrevi’ye git buraya bu noktaya  gelmiş Molla SUBHANALLAH bu dünyada kırmaz ise onu kırmaz onun hatırını tutar diyorlar…Gavsımıza anlatıyorlar kabul ediyor ve haber yolluyor Molla SUBHANALLAH’a belii diyor .kendisi ve Gavsın sözü HAK’tır HAK sözdür diyor. ve komutan düzeliyor şifa buluyor Molla Hasan SUBHANALLAH serbest kalıyor..SUBHANALLAH,SUBHANALLAH,SUBHANALLAH

Engin’den

29 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.