TRAKTÖR

(Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kahta Menzil köyünde ikamet buyuran Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

Hacı İdris aslen Siirtli olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi.

            Gavs zamanında çok imkan yoktu ulaşım haberleşme zorluklar ile yapılıyordu bir çok şeyi kendimiz yapmak zorundaydık. Köyde hizmette olduğumuz günlerden bir gün Gavs Seyyid Muhammed Raşit’e traktörü tamir edin dedi bizi de Dr. Ahmet ve beni de yardım için onun yanına verdi.

            Ya Allah deyip başladık sökmeye orası senin burası benim derken traktörü paramparça ettik Seyyid Muhammed Raşit çok akıllı becerikli ve kabiliyetli birisiydi. Hizmetin reisiydi zaten bütün hizmetleri ikisi organize ederlerdi. (köydeki tüm işlerle ve misafirlerle O ve Seyyid Abdulbaki ilgilenirdi her şey onların sırtlarında idi )

            Kısa zamanda mübarek arızasını buldu tam toplama aşamasına geçmiştik ki mübareği başka bir iş için çağırdılar o da bize gerisini yapabilir misiniz? Yaparız dedik Dr. Ahmet ile başladık kalan parçaları toplamaya bitince baktık epey bir parça kaldı. Dr. Ahmet İdris bu parçalar ne olacak yanlış yaptık galiba deyince bende “yahu fabrika bunları fazla koymuş” deyince başladık gülmeye yüzümüz gözümüz hep yağ kir siyah olmuş çok komik geldik birbirimize.

            “Yahu Dr. Ahmet hadi biz cahiliz sen okumuş adamsın ne işin var dağın başında tarla da traktör le arızayla şeyh” ile. “Öyle deme İdris Gavs’tır ona herkesin ihtiyacı var hatta en çok kendini okumuş bilmiş hissedenlerin” dedi gözü daldı “keşke diğer okumuşlar da Gavs’ı fark etseler anlasalar ne kadar farklı olurdu” diye böyle dertleşirken Seyyid Muhammed Raşit  geldi “ne yaptınız tamam mı?” deyip yerde kalan parçalara bakarken ben “kurban çok güzel yaptık hatta bir sürü parça arttırdık” deyince oda başladı gülmeye… İdris böyle çalışmaz ki bu deyip hiç kızmadan yeniden söktü ve parçaları hepsini tamam ederek taktı çalıştırdık sizde çok yoruldunuz dinlenin Gavsa gidin söyleyin traktör hazırdır deyin  sanki biz yapmışız gibi bizi Gavsa gönderdi kendi de başka bir hizmete koştu.

Bizim onlara yardımımız da budur böyledir.??? Yani ümmeti Muhammed’e hizmeti bizlerin yardımıyla değil bize rağmen yapıyorlar desem yeridir. Allah böyle insanları başımızdan eksik etmesin.Amin

Engin’den

17 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.