“Herkes bugünün sonucu itibarı ile şeyhe laf söylüyor (ooo bu ne  İzzet ikram hürmet) diye…ama hiç sormuyorlar bunlar nasıl oldu….bu adamlar nasıl şeyh oldular diye.”

Vakfımızın kuruluşunun ilk zamanları idi. Hacı abi telefon ile arayarak Engin hızlıca Adana’ya gel dedi. Oranın başkanı  olan Dr. Yakup hacı abiden yardım istemiş;

“hacı abi buranın bölgesi çok geniş Mersin’den Antep’e kadar burada hep eski sofiler var değişik milliyetlerden sofiler var ben ne yapacağımı bilmiyorum bana yardım et sen bunları hem tanıyorsun hem nasıl konuşmak gerekiyor biliyorsun Sâdatların muradı nasıl ise ona uygun hareket etmek lazım” demiş. O da “tamam oğlum Engin’i de çağırayım beraber gezeriz” demiş.

Bu vesile ile bir araya geldik Dr. Yakup abi bize bir araba verdi birde dostumuz emekli bir komiser abi ile beraber yola çıktık bütün Suriye sınırını oradaki ilçeleri illeri hepsini tek tek gezdik ve Sâdatların muradını anlatmaya çalıştık.

Gittiğimiz bütün yerlerde dikkatimi çeken bir şey oldu gittiğimiz beldelerde sofilere haber edip akşam bir araya geldik sohbet muhabbet ile hacı abi her yere ve herkesin gönlüne hitap ederek birlik beraberlik sohbetleri yaptı gerçekten çok muhabbet ve sohbet uhuvvet oldu….

Hacı abi her sohbetin sonunda özellikle şeyhimize dua etti dua istedi ve hep beraber dua etmemizi sağladı bir müddet sonra bu benim dikkatimi çekti ve tevafuk mu diye baktım hayır değil hacı abi bunu özellikle ve bilerek yapıyor ve ne yaptığını bilerek yapıyor.

Seyahatimizin sonlarına yaklaştığımızda kendisine sordum “hacı abi bu işte bir terslik yok mu gittiğimiz her yerde şeyhimize dua ettik dua istedik bilakis onun bize dua etmesi gerekmiyor mu biz neden böyle yapıyoruz (yaptık),” güldü;

“evet oğlum öyle yaptık yapmaya da devam edeceğiz çünkü Allah katında en kıymetli olan değer DUA’ dır biz de en kıymetli olanı şeyhimize değil de kime vereceğiz Allahtan onun için istemeyip kimin için isteyeceğiz….hem irşadın ilk zamanıdır şimdi sıra biz müritlerindir.

Allahtan onun irşadını ve makamını yüce etsin diye dua edeceğiz bu kadar adam (Sofi) içinde Allah’ın sevdikleri mazlumları mahzunları vardır onların duası kabuldür.

Allah onların hürmetine ona (şeyhimize) geniş bir irşat Alii bir makam verebilir….

Onun için şimdi sıra bizimdir biz dua etmeliyiz inşallah o makamına oturduğu zaman göreceksin. (onu 7 sene sonra gör) işte o zaman merak etme O hem bize yetecek (dua edecek)hem de ümmeti Muhammed’e O zaman geldiğinde”

O DUA da DUA olacak o zaman DUA onun olacak

ve artık hep o edecek dedi gülerek  🙂

Engin’den

19 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.