ÂLİMİ SOKAN AKREP

Sesli Dinle

(Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kâhta Menzil köyünde ikamet buyuran Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

Hacı İdris aslen Siirt’li olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi. 

Sıcak yaz günlerinden bir gündü Arınç köyünde (Siirt ilinde ) gölgesi ulu bir ağaç altında Gavs (Abdulhakim el hüseyni k.s) ilk halifesi Molla Ali ile birlikte oturuyorduk.

Kendisi yanına doğru uzanmıştı ve ayakları çıplaktı. Kendisi bana sadatlardan anlatıyordu sonra birden fark ettim ki çok zehirli akreplerden birisi Molla Ali’nin ayaklarına doğru geliyor. Ayakkabımı elime aldığımı fark eden mübarek “hayırdır İdris deyince “kurban çok zehirli bir akrep ayaklarınıza yaklaşıyor ona vurayım diye davrandım

Molla Ali

“Ona dokunma, bırak gelsin” buyurdu.

“Kurban Allah korusun, bu akrep siyah olanlardan bunun zehri öldürücüdür” dedim.

“Hacı İdris bırak gelsin, bize bu kapıda molla (ÂLİM) diyorlar, bakalım hakikat mı anlayalım.”

(Âlimlerin kanı zehirlidir [hadisi şerif]) Bu hadisi söyledi ve

Şayet iltifat ise bu kapıyı meşgul etmeyelim, böyle yaşamında anlamı yoktur dedi.

Ben onun emridir diye edepten kıpırdamadım ama bir yandan da içim içime sığmıyordu ne yapacağım diye düşünürken, akrep halifenin ayağını soktu zehrini boşalttı o ise hiç kıpırdamadı.

Bu şekilde bir müddet durduktan sonra mübarek bana seslendi.

“Hacı İdris, hele bak bakalım Akrep’e ne oldu?” Dedi.

Akrep yaklaşık 1-2 metre gitmişti baktım o anda akrep olduğu yerde kendi etrafında döndü, döndü ve düştü gittim hemen baktım bir sopa ile dokundum gerçekten ölmüştü.

“Kurban akrep öldü” dedim.

Halife Molla ALİ 3 defa Elhamdülillah dedikten sonra,

“Gavs’ın kapısında yediğimiz ekmek boşa gitmemiş” buyurdu…
Başka bir günde camide oturuyordu Molla ALİ aramızdaki samimiyete istinaden yanaştım ve kurban Gavs’ı Kasrevinin sofilerinin durumu nedir? Siz âlimsiniz bize bir şey söyleyin dedim

Mübarek birden bir cezbeye kapıldı (hayde havare hayde havare havare)onun cezbe ve feryadından Herkes camide bir yerlere kaçıştı 🙂

Sonra sakinleşince O soruyu soran kimdi? Dedi

Bende usulca benim kurban deyince;

“Bak İdris eğer Allah Teâla bizi Sâdat-ı Kiram ile kıyas ederse, başta ben olmak üzere hiç birimizde bir Müslüman kokusu dahi yoktur” dedi ve hıçkırarak ağlamaya başladı öyle ağladı ki onun o içten feryadını ağlayışını gören duyan herkes ağladı. Bir müddet sonra sakinleşince buyurdu ki:

“Eğer Allahu Teâla bizi bu zamanın insanı ile kıyas ederse, bir kısmı içkide bir kısmı oyunda, bir kısmı kötü işlerde, elimi Kuran’a basarım ki”

Gavs-ı Kasrevi’nin bütün sofileri HEPSİ EVLİYADIR

Engin’den

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Start typing and press Enter to search