SESLİ DİNLE

(Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kâhta Menzil köyünde ikamet buyuran Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

Hacı İdris aslen Siirt’li olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi. 

Kozluk’ta belediye başkanlığı seçimleri yüzünden iki aşiret çatışmış ve altı kişi ölmüştü. Aşiretlerden birinin reisi Gavs’tan (Abdulhakim El Hüseyni k.s) yardım istemişti. Gadiri köyünden kozluğa gidip, yardım isteyen ağanın evine yerleştik. Gavs; “İdris git belediye başkanını camiye çağır bizde sizi orda bekliyoruz. Dikkat et… Eve yaklaşınca yüksek sesle kendini tanıt ki senide vurmasınlar. Ben gittim. Eve yaklaşınca yüksek sesle kendimi tanıttım beni içeri aldılar. Onlara Gavs’ın kendilerini cami de beklediğini söyledim. Durum O kadar gergindi ki ölen altı kişinin cesetleri sokakta kalmış, kimse (taraflar) cesetlerini kaldıramamıştı. Belediye başkanı olan şahıs bana…

Git söyle gelmiyorum” dedi. Camiye gittim.

“Kurban gelmiyorlar” dedim.

Gavs hiddetlendi “git söyle hemen gelsinler” dedi. Tekrar gittim

“Gavs hemen gelmenizi istiyorlar” dedim.

İsteksiz bir şekilde kalktılar. Camiye gittik. Gavsımız bir gurubu sağ yanına bir gurubu da sol yanına oturttu. Onlara uzun uzun nasihat etti. Barışmalarını istedi. “Hayır, barışamayız” dediler. Gavs’ın yüzünün rengi değişti, doğrusu çok korktum.

Biraz sakinleşince onlara; biz buraya kendimiz olarak gelmedik. Şunu bilin ki bir yanımda Hazret k.s. (Muhammed Diyauddin) diğer yanımda Şah-ı Hazne (Ahmedul haznevi) vardır. Şayet kabul etmezseniz sizi onlara havale eder ve çeker giderim. Bu da sizin için hiç de iyi olmaz. Bir daha düşünün ve barışın dedi. Hava birden değişti, Sanki bir rüzgâr esti.  “Peki, barışalım ama içerdeki adamlar ne olacak” dediler.

Gavsımız “cenazeleri hep beraber kaldıracaksınız. Cenaze ayrımı yapılmayacak. Büyük bir yemek verilecek. Yemekten önce oradaki herkes barışacak. Yemekte karışık oturacaksınız. Bizde savcı beyi ve kaymakam beyi ziyaret edeceğiz. Umarım onlar da bu barışı hükümet nezdinde onaylar gerekenleri yaparlar” dedi. Kalkıp hükümet binasına gidildi.

Görüşmeler olumlu geçti onlar da gerekli yardımı yaptılar. Cenazeler sokaklardan kaldırıldı. Gerekli işlemler yapıldı.

Hep beraber defnedildi. Yemekler yendi. Herkes birbirini kucakladı.

Sâdatlar hayır dua ile ayrıldılar…

Engin’den

235 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.