SESLİ DİNLE

Hacı İdris aslen Siirt’li olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi. 

Gavsımız bir gün cami çatısını aktarmamız tamir etmemiz lazım “bu işten anlayan yapacak olan var mı?” dedi. “Ben hemen ben yapayım kurban” dedim. “İdris sen bu işi yapabilir misin?” dediğinde her zamanki gibi “evet kurban çok güzel yaparım çok şahane yaparım” dedim.

(aslında anladığım bir iş değildi lakin temelde düşüncem şuydu madem saadatlar bir işe niyet ettiler murad ettiler evvel Allah o iş yerde kalmaz olur yapılır madem böyledir benim amelim ve ilmim yoktur o zaman o işe ben sebep olayım Sâdatların muradına gayretim olsun idi)

Hemen hazırlıklara başladık gavsın dediği gün çatıyı söküp yeniden aktarımını yapıp tamiri ve tadilatına başladık yani ustaları buldum malzemelerini temin ettim başlarında durdum bazen çıraklık bazen ustalık bazen de onlara şeflik yaptım nihayetinde sorumlu olarak koordinasyon sağladım sonunda gavsımızın istediği zaman da bitirdik elhamdülillah.

Açılış günü geldi. Namaz öncesi beklemeye başladık. Tam o sırada sofi Sado geldi (sofi sado Gavsımız dan önce 3 Sâdat görmüş gavsın çok hürmet ettiği çok nazlı ve yaşlı bir sofiydi.) İdris cami bitti mi?”Bitti kurban” dedim. “Aç o zaman bakacağım” dedi. Ben hiç tereddüt etmeden “olmaz kurban Gavs girmeden kimse bakamaz…”İdris bana da mı bunları diyorsun”

 “Beli (evet) kurban sana söylüyorum Gavs tan önce olmaz”

“Seni Gavs’a şikâyet ederim bak…” Sustum… Anladı ki açmayacağım büyük bir hışım ile gitti biraz sonra Gavsımızın yanında cemaat ile beraber geldi daha kimse bir şey demeden sofi sado hakikaten herkesin huzurunda beni Gavs’a şikâyet etti… “Bu bana kapıyı açmadı” diye.

Gavs “İdris cami bitti mi dedi… Gavsımın himmeti ile bitti kurban”

“Haydi, o zaman.» «Olmaz kurban” dedim.

Gavsımız hemen sofi sado’ya dönerek “bak sofi sado bu İdris kapıyı bana da açmıyor (sen ona kızma)” dedi sonra bana dönerek “peki sen ne istiyorsun” dedi.

“Kurban böyle açılışlarda büyükler küçüklere hediye teberrük ve bahşiş verirler böyle zamanlar her zaman ele geçmez.”

Gavs tebessüm ederek “doğru” dedi. Cüzdanını çıkarıp bana kâğıt para verdi ve;

“İdris bu Saadatların parasıdır bunu harcama cüzdanında tut sende olduğu sürece senden bereket eksik olmaz.”

Şimdi oldu mu?  Beli kurban beli (tamam kabul anlamında)

Hep beraber camiye girdik Gavs’ın keyfi geldi.

Engin’den

19 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.