(Yazıda geçen Gavs hazretleri, şu an Adıyaman Kâhta Menzil köyünde ikamet buyuran Gavs’ı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerinin mübarek babalarıdır.)

Hacı İdris aslen Siirtli olup, Gavs Seyyid Abdulhakim El Hüseyni hazretlerinin yakınında hizmetinde bulunmuş güzel bir sofiydi.

Biz O yıllarda ailece hayvan ticareti ile uğraşıyorduk. Bu konuda da oldukça büyük deneyimimiz ve ticaretimiz söz konusuydu. Tren vagonları ile İran’a hayvan sevk edip satabiliyorduk.

Genellikle Kars ve çevre illerden sürüler halinde hayvan alıp 17 (gün) konakta Siirt’e getirip burada hayvanlarımızı satıyorduk. Gavs’a da gidip geliyor sofilerle muhabbetimiz, sohbetimiz çok güzeldi. İşlerimiz de iyiydi elhamdülillah.

Bu zamanlarda bir zaman yine sürü halinde hayvan alımı gerçekleştirdik. Kars’tan Siirt’e geldik yalnız hayvanları pazara çıkardığımız zaman bakınca gözlerimize inanamadık. Çünkü bu hayvanları bizim almamız mümkün değildi. Hayvanlar bakımsız çelimsizdi halbuki biz onları alırken hepsine baktık inceledik ve beğenerek aldık üstelik biz bu konuda tecrübeli tüccardık. Lakin son gördüklerimiz hiçte hoş değildi. Biz bu hayvanlara verdiğimiz parayı istemek şöyle dursun yarısını bile talep edemezdik.

Zaten hayvan pazarında herkeste şaştı bu işe ve biz doğal olarak zarar ettik. Tekrar başka bir alıma gittik bu defa daha da dikkatli bir şekilde inceleme bakma sonunda hayvanlarımızı aldık ve yine 17 konakta (gün) Siirt’e geldik hayvanları pazara çıkardığımızda suphanallah yine aynı manzara ve yine aynı konuşmalar ve tekrar büyük bir zarar daha ettik.

Üçüncü sefer de aynı olaylar yaşandı ve biz artık ne yapacağımızı şaşırdık ticari olarak ettiğimiz zararlara mı itibar zedelenmesine mi yanalım yoksa bu kadar tecrübe ile bu başımıza gelenlere mi şaşalım hâsılı olanlara bir anlam veremedik… Düşündük düşündük ve

Doğruca Gavs’a gittik

 “Hayvanları alırken bize aslan kaplan deve gibi böyle güçlü, semiz ve güzel gözüküyorlar lakin pazara satmaya getirdiğimizde ise pisik enik ve bakımsız, bitkin gözüküyorlar ne oluyor anlamıyoruz ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedik. Durumumuzu anlattık… Mübarek baktı bize tebessüm ile

Bir daha hayvan ticaretine gittiğinizde niyetinizi şöyle yapın (Şahı hazne adına alıyorum getirip hayvan pazarında satarken de Şahı hazne adına satıyorum diye niyet edin dedi)(Şahı hazne: Gavs k.s vefat eden şeyhi Ahmed El Haznevi k.s… Gavsımız bütün iyilik ve güzellikleri ona atfederdi) inşallah iyi olacak dedi.

Hakikaten bir sonraki gidişimizde pazarda Gavsımızın tarifi gibi niyet edip aldık getirip sattığımızda da öyle niyet edip sattık elhamdülillah çok kısa bir zamanda kâra geçtik ve ticari itibarımıza tekrar kavuştuk

Gelip durumu kendisine bildirdiğimiz de “Sâdatların himmeti büyüktür” dedi…

Engin’den

8 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.